Українська влада формує «чорні списки» осіб з подвійним громадянством 

 

Дискусії навколо подвійного громадянства в Україні тривають не один рік. Згідно статистики, близько ста тисяч українців мають громадянство Угорщини, від 50 до 100 тисяч –  Румунії, а внесення змін до Закону про Карту поляка спричинить збільшення кількості власників польських паспортів. І це без врахувань громадянства Держави Ізраїль, Великої Британії, Кіпру, Швейцарії та Росії. 

І якщо донедавна українська влада закривала на це очі, то після баталій навколо освітньої реформи, чиновники забили на сполох. Ніхто не очікував, що прийняття Закону «Про освіту», який передбачає навчання в Україні ДЕРЖАВНОЮ мовою,  викличе хвилю обурення сусідніх держав. В МЗС Угорщини його назвали «ножем у спину» та оголосили Україні бойкот, в Румунії висловили занепокоєння порушенням прав румунської національної меншини. Не менш агресивно таку новину зустріли у Польщі та Росії. А вже 15 вересня до Києва прибули представники 11 делегацій з ЄС аби з’ясувати суперечливі питання закону про освіту.  

І хоча ніякої загрози національним меншинам освітня реформа не несе, боротьба проти неї з боку держав-сусідів виглядає уже не як турбота за етнічних румун чи угорців, а як «культурна агресія». Цілком очевидно, що така істерика навколо «безобідного» закону пов’язана, передусім, з боязню втратити у майбутньому вплив на їхні етнічні землі.  Політологи зазначають, що компактне проживання румунської національності на Буковині та угорської на Закарпатті є нічим іншим як підтвердженням історичної приналежності цих територій до вказаних держав. І якщо в Україні не надто дбають про українців за кордоном, то європейські держави виділяють на це мільйони. Як показує практика – такі методи є найефективнішими.  

До прикладу, за таким сценарієм Росія працювала на сході України, насаджуючи ідею «руського міра» та єдності «братів-слов’ян». У 2014 році така політика  призвела до анексії Криму та окупації Донбасу на підставі захисту російськомовного населення та псевдореферендумів. 

Чи можливий такий сценарій на Закарпатті та Буковині? Чи будуть поляки висувати претензії до Львова? Швидше всього ні, або ж це дуже далека перспектива. Однак, компактне заселення українських територій  громадянами іноземних держав може коли-небудь вибухнути для України черговим проявом сепаратизму, тепер уже з заходу. Тим більше, за підтримки Росії такі прецеденти з русинами на Закарпатті уже мали місце. І тоді втримати рівновагу Україні буде уже складно.  

На Банковій це розуміють краще, ніж деінде. Саме тому після зустрічі з делегатами ЄС, відбулося засідання РНБО про яке ні у ЗМІ, ні в офіційних повідомленнях відомств ні слова. Як стало відомо від наближених до Адміністрації Президента людей, Україна взяла курс на боротьбу з біпатридами. І якщо законопроект № 6175, поданий президентом Порошенком до ВРУ, поки «завис» у повітрі, боротьба з власниками паспортів іноземних держав буде вестися неофіційно.  

Так, Держприкордонслужба, Державна фіскальна служба та СБУ уже отримали вказівки про виявлення таких осіб з метою внесення відомостей про них до спеціального реєстру.  

І якщо сьогодні жодної відповідальності за наявність паспорта громадянина іноземної держави немає, то в майбутньому їм може загрожувати чималий штраф та навіть кримінал. Наразі ж головні зусилля спрямовуються на виявлення таких осіб, документування та створення їм перешкод під час перетину кордону. Якщо раніше українець з румунським чи угорським паспортом безперешкодно проїжджав державний кордон, то тепер ситуація буде ускладнюватися штучно. Усі, хто буде перебувати у новоствореній базі, проходитимуть поглиблений огляд, зокрема, на наявність заборонених предметів, наркотиків, зброї, відповідність задекларованих коштів і т.д. Це ж саме стосуватиметься власників авто на іноземній реєстрації. Якщо раніше час перетину кордону для т.зв. «іноземців» займав лічені хвилини, то відтепер усі, хто потрать до «чорного списку», стоятимуть на митниці годинами, а то й декілька днів. 

Крім того, у випадку виявлення у особи подвійного громадянства вона автоматично втрачає громадянство України, або ж добровільно відмовляється від паспорта іноземної держави. При цьому, є пункт, що передбачає і втрату такою особою приватної власності на землю,  оскільки її власником, згідно українського законодавства, можуть бути лише українці.  

Тож виходить, користуватися перевагами подвійного громадянства можна буде недовго. Юристи прогнозують, що такі зміни будуть введені в дію уже за кілька місяців – саме стільки часу потрібно для створення бази з «чорними списками». За цей час українським угорцям, румунам, полякам та ін.. є час подумати, де саме вони хочуть жити. Бо всидіти між двох стільців – часто буває неможливо.