Навіщо «орлиця» Фаріон образила Джамалу

ВО «Свобода» уже давно час визначитися — вони підірвані маргинали, чи люди зі здоровим глуздом

На тлі всеукраїнської радості через євротріумф Джамали деякі послідовні націоналісти зі «Свободи» вирішили ухопити і свій шматок слави, на жаль скандальної.

Спочатку такий собі професійний «революціонер» (саме так записано у його Фейсбук-профілі) зі «Свободи» Ігор Токовенко розродився опусом про те, що Євробачення – «мультикультурний фарс», бо перемогла «некорінна українка» Джамала, що свідчить про те, що «Україна не для українців», та й взагалі перемога Джамали на Євробаченні – це плата ЄС за проведення Україною виборів на окупованому Донбасі.

Коментувати маячню чергового свободівського «революціонера» не було б жодного сенсу, перш за все через її очевидну тупість, тим більше, що в голові у Токовенка з часом щось таки клацнуло і свій пост він врешті видалив. Отже, все можна було б списати на казус виконавця. От тільки його вже встигла поширити «орлиця» Ірина Фаріон, яка в ієрархії «Свободи» посідає значно більш високе місце і її думка, навіть якщо вона є особистою, сприймається уже як позиція партії загалом.

Навіщо "орлиця" Фаріон образила Джамалу - фото 1

До того ж пані Фаріон не лише поширила допис однопартійця, а й супроводила його власною думкою. «Коли спостерігаю нині за істеричною попсою від евробачення, згадую глибокого В. Липинського: «Чи справді вічно тяготітиме над Україною це прокляття демократичного вирівнювання нації по найнижчим типам — і людей, і ідей?», — зазначила вона, піднявши тему «некорінної» Джамали на загальнодержавний рівень дискусії (Хай там як а пані Фаріон екс-нардеп та політик всеукраїнського масштабу), а це вже потребує певних роз’яснень.

З постів Токовенка та Фаріон логічно випливає, що кримські татари – «некорінні українці» і відповідно «найнижчий тип людей», тобто не вповні повноцінні люди і громадяни. І така позиція – це вже ніякий не український націоналізм, а звичайнісінький нацизм з расовонеповноцінними унтерменшами. Звісно, пані Фаріон може з’їхати з теми, заявивши приміром, що, на відміну від Токовенка (думку якого ніяк не поділяє), мала на увазі не персонально Джамалу з її некорінною національністю, а поп-естраду загалом. Мовляв, попсу ніхто не назве найвищим досягненням людської культури. Але таке виправдання буде надто вже неоковирним, і навіть у відв’язці від поста Токовенка думка Фаріон буде нічим не виправданою образою персонально Джамали. Попри будь яке особисте ставлення до попси як культурного явища, кримсько-татарську співачку вкрай складно звинуватити і в непрофесіоналізмі, і у відсутності громадянської позиції чи звичайної людської порядності.

А тепер повернімося до «революціонера» Токовенка, від слів якого про «некорінну Джамалу» Фаріон поки навіть не спробувала відхреститися, то ж ми мусимо сприймати ці екзерсиси революціонера як консолідовану думку і його, і Фаріон.

І тут варто підкреслити, що попри відверто нацистську міркування щодо «некорінних» і через це неповноправних народів, Джамала персонально, і кримські татари загалом, є, поза всякими сумнівами, корінним народом України. За логікою здорової людини, а не Фаріон чи Токовенка, якщо Крим – це Україна, то корінне населення Криму (сподіваюсь Фаріон не заперечуватиме, що корінним населенням Криму є саме кримські татари) не може не бути одним з корінних народів України. Це по-перше, а по-друге, відмовляти кримським татарам в повноправності через якусь їхню «некорінність» – це, щонайменше тупо і недалекоглядно, адже замість природного союзника проти головного ворога – путінської Росії, ми отримуємо ще одного ворога. І не треба тут згадувати стосунків українців і кримських татар в середньовіччі – вони були різними, в тому числі і союзницькими, але будь-які старі образи не мають до сьогоднішньої ситуації жодного відношення.
Ну, і на останок, теза Токовенка про перемогу Джамали в обмін на здачу Донбасу – це вже просто ідіотизм десь далеко з-за меж здорового глузду. Depo.ua уже неодноразово писав, що всі волання про «зраду» і викручування Європою Україні рук, аби «злити» Донбас на умовах Путіна, не мають під собою жодного серйозного підґрунтя хоча б тому, що у ЄС просто немає важелів змусити Україну це зробити, навіть якщо б вони і мале таке бажання. А ставити на один щабель окуповані території з купою міст та мільйонами населення і перемогу в конкурсі поп-пісень, нехай і доволі популярного в країнах Східної Європи, здатен хіба що пацієнт психлікарні.

В підсумку всієї цієї історії мусимо зазначити, що керівництву партії «Свобода» було б непогано висловити своє офіційне ставлення і до Токовенка, і до Фаріон, і до Джамали з кримськими татарами. Зрештою, окрім сумнозвісної Фаріон в цій політсилі є і більш-менш притомні політики, і треба уже визначитися: або «Свобода» — це збіговисько слабоадекватних людей з неонацистськими закидонами, або ж – більш-менш поважна партія, де людям, які вважають кримських татар унтерменшами місця бути не може.